Resim3

ŞEHZADELER BELEDİYESİ İLE DONJI VAKUF BELEDİYESİ RESMEN KARDEŞ

Bosna Hersek ile İlişkileri Geliştirme Merkezi Vakfı’nın (BİGMEV) Bosna Hersek ile Türkiye arasında yürüttüğü ‘Kardeş Belediyeler’ projesi kapsamında bir araya gelen; Şehzadeler Belediyesi ile Donji Vakuf Belediyesi kardeşlik sürecini resmi olarak başlattı.

BİGMEV’in iki ülke belediyeleri arasında yürüttüğü çalışmalar neticesinde imza aşamasına gelen belediyeler arası kardeşlik süreci, Bosna Hersek’in iş potansiyeli olarak en güçlü belediyelerinden biri olan Doji Vakuf Belediyesi’yle Manisa’nın Şehzadeler Belediyesi’nde atılan imza ile resmiyet kazandı.

Belediyeler arası kardeşlik sürecini başlatmak üzere BİGMEV’in çağrısı ile Türkiye’ye gelen; Doji Vakuf Belediye Başkanı Huso Sušić ve Uluslararası İşbirliği Koordinatörü Sead Cerić, Meclis Üyesi Azrudin Đulović ve şehrin önde gelen iş adamlarından Mehmed Kulašin’i, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik makamında ağırladı.

Konuk Belediye Başkanı olan Susiç Donji Vakuf Belediyesi olarak, Şehzadeler Belediyesinin ilk kardeş Belediyesi olmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade etti. Donji Vakuf heyetini misafir etmekten büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade eden Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik “Sizleri Bosna Fatih’i, Fatih Sultan Mehmed’in şehrinde ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Çok değerli başkanıma ve heyetine Fatih’in şehrine, Bosna Fatihi, Fatih’in şehrine hoş geldiniz diyorum. Bosna Hersek bizim için çok önemli, biz Bosna’yı, Bosna halkını çok seviyoruz. Türkiye’de yaşayan her bir vatandaşımızın gönlünde Bosna denildiğinde bir sevgi oluşur, muhabbet oluşur. Bizim gönül coğrafyamızın en önemli köşelerinden birisidir. Bu bağlamda da yeni kurulmuş bir belediye olarak da ilk yurt dışında ki kardeş şehrimizin Bosna Hersek’ten Donji Vakuf gibi çok kültürel değerleri olan, Ayvaz Dedeye ev sahipliği yapan bir şehrin olması bizi ziyadesi ile mutlu etmiştir. Geçen yıl buradan meclis üyelerimiz ve bir heyetle, Donji Vakuf’taki Ayvaz Dede etkinliklerine katılmıştık. Bu ziyarete katılan bütün arkadaşlarımız çok mutlu oldular, çok memnun oldular. Oradaki ev sahipliğiniz için hepinize tekrar teşekkür ediyorum. Gerçekten de oraya giden arkadaşlarımız ile biz, orada gördüğümüz manzara karşısında sizlerin ilgisi, Bosnalıların Türkiye’ye olan sevgisi karşısında çok duygulandık. İnşallah bundan sonraki süreçte de hem biz geleceğiz, hem de sizleri daha fazla misafir edeceğiz. Mevcut olan gönül köprümüzün üzerine yeni ilişkiler inşa etmenin çaba ve gayreti içerisinde olacağız. İş adamlarımız da inşallah orada yatırım yaparlar ve ticari olarak da Donji Vakuf ve Şehzadeler arasındaki iş birliği artar.” dedi.

BİGMEV Heyeti’nin de katılımıyla gerçekleşen imza töreninde, Doji Vakuf Belediye Başkanı Huso Sušić ve Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik’in kardeşlik protokolünü imzalaması ile iki ülke belediyeleri arasında kardeşlik süreci resmi olarak başlamış oldu.

Post a Comment