picture_012_2

İSTANBUL’DAN SARAYBOSNA BAŞBAKANI KONAKOVİC’E İADE-İ ZİYARET

09-11 Eylül arasında Türkiye’den Bosna Hersek’e gelen ve başkanlığını, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclis Üyesi ve Başkan Danışmanı İsmail Hakkı TURUNÇ’un yaptığı heyetin ziyaret programı, Saraybosna Başbakanı Elmedin Konakovic’in başkanlığında bir çalışma toplantısı ile başladı. Toplantıda ev sahipliği yaptığı Türk Heyetine hoş geldiniz konuşması yapan Saraybosna Kantonu Başbakanı Elmedin Konakovic; yeni göreve gelen hükümet olarak ilk dış görev ziyaretini İstanbul’a ve İBB Başkanı Kadir Topbaş’a yapmaktan mutluluk duyduklarını ve son 20 senedir Türk halkının Saraybosna için yaptığı yardımlara teşekkür ettiklerini belirtti.

Geçen haftaki İstanbul ziyaretinin ardından, Kadir Topbaş’ın talimatı ve Bosna Hersek ile İlişkileri Geliştirme Vakfı’nın (BİGMEV) da aracılığıyla hızla gelişen kurumlar arası görüşmelerden memnuniyet duyduğunu ifade eden Başbakan Konakovic; “Ziyaretimizin hemen ardından iade-i ziyaret gerçekleştiren Türk Heyeti’nin bizlerle iş birliğine hazır olduklarını bilmek, bizleri memnun etmektedir.” dedi.

Toplantıya Türkiye tarafından; İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci, İSKİ Genel Müdürü Dursun Atilla Altay, İSTAÇ Genel Müdürü Hacı Osman Akgül, İBB Dış İlişkiler Müdür Yardımcısı Fahri Murat Tuncay katıldı. Toplantıda, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konsey Üyesi Bakir İzetbegoviç’in danışmanlık görevini yürüten BİGMEV Başkanı Muzaffer Çilek, BİGMEV Ülke Müdürü Dr. Selmo Cikotiç ve Genel Sekreter Cenita Kocaman da yer aldı.

Saraybosna Başbakanı Elmedin Konakovic’in, İstanbul’da Kadir Topbaş’ı ziyareti sırasında başlatılan konuların görüşüldüğü toplantıya, Bosna Hersek tarafından; Bakan Čedomir Lukić, Bakan Senad Hasanspahić, Bakan Mujo Fišo  ve Bakan Jasmin Halebić’in yanı sıra ilgili kurumların genel müdürleri de katıldı.

Post a Comment