İBB Saraybosna Görüşmeler 3

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KURUMLARI İSTANBUL MODELİNİ SARAYBOSNA’DA UYGULAYACAK

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Saraybosna Başbakanı Elmedin Konakoviç’in çalışmalarını başlattığı, iki ülkenin kurumlar arası iş birliği çerçevesinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı İsmail Hakkı Turunç ve beraberindeki teknik heyet Bosna Hersek’te, Saraybosna Kanton Başbakanı ve ilgili Kanton kurumları ile görüşmeler amacıyla bir araya geldi.

29 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen üç günlük program dahilinde; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı İsmail Hakkı Turunç, beraberinde İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT), İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Atık Maddeleri Değerlendirme (İSTAC) kurum temsilcilerinden oluşan teknik heyet; BİGMEV ekibinin eşliğinde VODOVOD, GRAS ve RAD kurumları ile teknik çalışma toplantıları gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz Ağustos ayında Bosna Hersek ile İlişkileri Geliştirme Merkezi Vakfı (BİGMEV) aracılığıyla bir araya gelen; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş ve Saraybosna Başbakanı Konakovic’in görüşmeleri ile başlayan kurumlar arasında işbirliği süreci, BİGMEV’in de eşliğinde ikinci defa düzenlenen çalışma toplantıları tamamlandı. Program kapsamında Saraybaosna’da bulunan heyet, Kanton Başbakanı Konakoviç ile de bir toplantıda ve öğle yemeğinde bir araya geldi.

Görüşmeler sonrası İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkan Danışmanı İsmail Hakkı Turunç; teknik boyutta, buradaki sistemin revizyonu ile alakalı neler yapılabileceğinin görüşüldüğünü, kısa bir sürede Saraybosna kurumlarının teknik heyetlerini proje uygulamalarını ve sonuçlarını göstermek için İstanbul’da ağırlayacaklarını, buna göre ortak bir rapor hazırlayacaklarını belirtti. Ayrıca İBB’nin 21 yıldır uyguladığı başarılı modellerin burada da uygulanacağının altını çizen Turunç, hazır bir model olarak İstanbul’un örnek modelini buraya kısa sürede entegre edebileceklerini de ekledi.

Toplantılar sonucunda; İSKİ tarafından 1000 adet su sayaçı gönderilmesi, öncelikli olarak kayıp kaçakta %10 kadar bir azalmanın sağlanması, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bünyesinde bulunan BELBİM Firması’nın yazılım çözümleri konusunda Saraybosnaya gerekli hizmetleri vermesi, GRAS şirketinden 15 teknik personelin gerekli eğitimleri alması için İstanbul’da ağırlanması, çöp yönetiminin enerji ve arıtma konularını da kapsayacak biçimde İSTAÇ Desteğiyle planlanlanması, ekipler arası deneyim paylaşımı konuları karara bağlandı. Alınan bu ve bunlar gibi diğer tüm kararların ve aksiyonların da işleyişi belirlenecek ana planlama çerçevesinde takip edilmesinde mutabık kalındı.

Post a Comment