10405344_978638128835358_4965992336375005418_n

Bigmev: “Nerda” ve “Zafer Kalkınma Ajansları İşbirliği Anlaşması İmzaladı

BİGMEV Vakfı aracılığıyla, Kuzeydoğu Bosna Kalkınma Ajansı “NERDA” ile “ZAFER” Kalkınma Ajansı (Kütahya, Manisa, Afyon ve Uşak), 21 Mayıs tarihinde BİGMEV Saraybosna Ofisinde İşbirliği Anlaşması imzaladı.

Bugüne kadar BİGMEV; REDAH (Bosna Hersek) ve BEBKA (Türkiye), ayrıca SERDA (Bosna Hersek) ve GMKA (Türkiye) kalkınma ajanslarını bir araya getirerek işbirliği başlatmalarını sağladı.

Bu işbirliği anlaşmasının imzalanmasına, ortaklaşa iki AB projesine başvuran bu iki kalkınma ajansının daha önceki işbirlikleri de öncülük etti.

 

İşbirliğinin amacı, iki bölgede faaliyet gösteren firmaların arasında bağlantılar kurarak iş potansiyellerini tanıtmak, iş süreçlerinde tecrübeleri paylaşmak, eğitimler gerçekleştirmek ve AB projelerine birlikte başvurmak olarak belirlenmiştir.

ZAFER Kalkınma Ajansı’nın kapsadığı bölgede 3 milyon insan yaşamaktadır. Bölgedeki en gelişmiş sektörler tarım, sanayi teknolojileri, plastik ürün ve parçalarının üretimi, madencilik ve sağlık turizmi olarak bilinmektedir.

Aynı zamanda bu bölgede, (Manisa şehri sınırlarında) Türkiye’nin en büyük elektronik ve beyaz eşya fabrikası olan Vestel de faaliyet göstermektedir.

Post a Comment