IMG_3572

BİGMEV ‘BAŞKANLAR KAFE-2016’ İÇİN İLK ÇALIŞMA TOPLANTISINDA BOSNA HERSEKLİ BELEDİYELERİ BİR ARAYA GETİRDİ

Geçtiğimiz Mayıs Ayı’nda ilki Bosna Hersek ile İlişkileri Geliştirme Merkezi Vakfı (BİGMEV) ile Marmara Belediyeler Birliği işbirliğiyle gerçekleşen Başkanlar Kafe’nin ikincisi için BİGMEV Ekibi çalışmaları başlattı.
2016 yılı Eylül ayında İstanbul’da yapılması planlanan Başkanlar Kafe’nin çok daha kapsamlı ve verimli geçmesi amacıyla çalşmalarına şimdiden başlayan BİGMEV Ekibi, Bosna Hersek Belediyelerini Saraybosna’da düzenlediği bir toplantıda bir araya getirdi. Yapılan toplantıda, geçtiğimiz Mayıs ayında Başkanlar Kafe’de kardeş Türk Belediyeler ile yapılan görüşmeler neticesinde yapılan projelerin ya da süreci devam eden projelerde gelinen noktanın değerlendirilmesi yapılırken yeni hedeflerlerle de ilgili bilgi paylaşımında bulunuldu.
Buna göre 2015 yılında üzerine el sıkışılarak gerçekleşen ya da süreci devam eden projelerden;
– Travnik – Izmit Belediyeleri arasında başlayan park inşaatı,
– Bužim – Altınova Belediyeleri arasında camii donanım bağışı,
– Srebrenica – Beykoz Belediyeleri arasında 1 milyon KM tutarında spor salonun inşaatı konusunda anlaşması ve düzenlenen ortak iftar programı,
– Gornji Vakuf – Sancaktepe Belediyeleri arasında yine proje bedeli 1 milyon KM’yi bulan spor salonun inşaatı konusunda sağlanan anlaşma,
– Maglaj i Grad Istanbul Büyükşehir Belediyesi arasında da spor salonu inşaatı konusunda anlaşma sağlanması;
– Kurşumlu Camiii Külliyesinin restorasyonu (İmam ve muezzin evlerinin restorasyonları) projelerinde bilgi verilirken,
– bu süreçte Donji Vakuf – Akhisar arasında proje uygulanma kararına varıldığına dair mevcut durum bilgileri aktarıldı.

Toplantıda BİGMEV’in çalışmalarını aktaran, BİGMEV Bosna Hersek Ülke Müdürü Selmo Cikotiç; Kardeş Belediye Projesi ile Bosna Hersek’in belediyeler üzerinden gerçekleşen projelerle pek çok kazanım elde edebildiğini, bu projeyi en verimli şekilde kullanarak daha pekçok yeni projenin ülkeye kazandırılmasını hedeflediklerinin altını çizdi.
Ayrıca bu süreçte BİGMEV aracılığıyla Saraybosna Kantonu kurumları GRAS, RAD, VIK ve PARK d.o.o. ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kurumları İSKİ, İSTAÇ ve İETT arasında başlatılan işbirliği çerçevesinde gerçekleşen hibe ve iş birliği çalışmaları da aktarıldı.

Brcko, Visoko, Travnik, Srebrenica, Vitez Belediye temsilcilerinin de BİGMEV’lin “Kardeş Belediyecilik Projesi” ile aldıkları yolda başarı hikayelerini, değerlendirmelerini ve sürece katkı sağlayacak önerilerini belirtmeleriyle toplantı tamamlandı.

Post a Comment