muzaffer-cilek

Bosna Hersek ile İlişkileri Geliştirme Merkezi Vakfı  (BİGMEV) olarak amaç ve hedeflerimiz doğrultusunda ilgili ülkelerin “kazan-kazan” anlayışıyla birbirlerine fayda sağladığı başarılı bir 5 yılı geride bırakmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Düzenlediğimiz ortak akıl arama toplantılarıyla başlayan bu dostane süreç bizi hızla kurumsallaşma noktasına taşıdı. Bosna Hersek ve Türkiye’nin önde gelen devlet adamları ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ile yaptığımız istişareler sonucunda oluşturduğumuz amaç ve hedefler çalışmalarımızın daha sağlıklı olmasını sağladı.

Diğer yandan uluslararası bir işadamı olarak 66 ülkede 444 mağazaya ulaşan Çilek Markası’nı “Türkiye’nin bir dünya markası” yapma yolundaki tecrübelerimizi de bu sürece katarak, Bosna Hersek ile ilgili ülkeler arasındaki bağları güçlendirmek için ekonomik, kültürel ve bilimsel çalışmalar yapacağımız uluslararası bir sosyal girişimde bulunduk.

Türkiye’nin ve Bosna Hersek’in yetkin insanlarından oluşan bir ekip ile çıktığımız bu yolda emin adımlarla kararlı bir şekilde yürümeye devam etmekteyiz.

Her kesimden saygın insanlardan oluşan vakıf meclisimizin desteğini alarak ilerlediğimiz bu yolda, profesyonel kadromuzun da gayretli çalışmaları sonucunda, taraflar arasında bir ara yüz işlevi görerek, kurumları ve iş dünyalarını “kazan-kazan” ilkesi çerçevesinde buluşturuyoruz.

Bu anlayışla, çalışmalarımız baş döndürücü bir sürate ulaşarak tahminimizden fazla yol almamızı ve itibar elde etmemizi sağladı. Her iki ülke için de önemli kazanımların oluşmasına öncülük ettik. Vakıf olarak sosyal girişimcilik çalışmalarımızı sürdürülebilir, denetlenebilir ve küresel ilkelere bağlı olarak yürütüyoruz.

Gerçekleşen tüm bu gelişmeler bizleri gelecek için daha da azimle çalışmaya motive ediyor. Türkiye ile Bosna Hersek arasında birçok ekonomik, sosyal, kültürel “kazanç köprülerinin” kurulmasını ve sahip olunan bu ilişkilerin dostane bir şekilde devam etmesini temenni ediyorum.

Muzaffer Çilek

BİGMEV Yönetim Kurulu Başkanı